Aktualności

Trudne warunki na drogach – Apelujemy o ostrożność

Opady śniegu, deszczu, zmienna temperatura, mokra i śliska nawierzchnia powodują, że warunki na drogach nie są sprzyjające. Jest to czas, kiedy prawdopodobieństwo występowania zdarzeń drogowych wzrasta kilkukrotnie. Policjanci apelują do kierowców o wzmożoną czujność i ostrożną jazdę, natomiast pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię oraz noszenie elementów odblaskowych.

Opady śniegu czy marznącego deszczu powodują, że widoczność na drodze jest ograniczona, a jezdnia mokra i śliska. Pogoda ta zdecydowanie nie jest sprzymierzeńcem kierowców. Powinniśmy zatem zdawać sobie sprawę, że w takich warunkach bardzo łatwo stracić panowanie nad pojazdem, a droga hamowania jest znacznie dłuższa niż zazwyczaj.

Pamiętajmy o:

  • odpowiednim przygotowaniu pojazdu – usunięciu śniegu i lodu z nadwozia oraz szyb, tak aby zapewnić kierowcy dobre pole widzenia,
  • dostosowaniu swoich umiejętności do warunków panujących na drodze,
  • zmniejszeniu prędkości,
  • zachowywaniu zwiększonego odstępu od poprzedzającego samochodu,
  • unikaniu ostrego hamowania (na śliskiej nawierzchni lepiej hamować silnikiem),
  • niewykonywaniu gwałtownych manewrów i podejmowaniu z rozwagą manewrów wyprzedzania i mijania, odpowiednio wcześniej sygnalizując,
  • zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych.

Policjanci kierują szczególny apel także do pieszych, najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo na drodze. Muszą oni pamiętać aby przechodzić przez jezdnię w znacznej odległości od nadjeżdżającego pojazdu, ponieważ długość drogi jego hamowania w trudnych warunkach jest znacznie wydłużona. Nie powinno się również wbiegać na jezdnię, w tym również na przejście dla pieszych. Należy zawsze dokładnie się rozejrzeć, upewniając się, że na drodze nie pojawi się żaden pojazd. Dla swojego bezpieczeństwa, każdy pieszy powinien wyposażyć się w element odblaskowy, by stać się bardziej widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego.

Opr. WR

Źródło: KPP Włoszczowa

Powrót na górę strony