Uwaga na oszustów!!!

Dziś do godziny 13 kieleccy policjanci odnotowali aż osiem zdarzeń, w których sprawcy pod różnymi pretekstami próbowali wyłudzić pieniądze od starszych osób. Zazwyczaj podawali się oni za wnuczków i twierdzili, że byli sprawcami wypadków drogowych, a teraz potrzebują pieniędzy na naprawę samochodu i pokrycie kosztów leczenia. W razie spotkania się z taką sytuacją apelujemy o rozwagę!!!

Jak się okazuje złodzieje w dalszym ciągu nie mają żadnych skrupułów i licząc na łatwy łup, pod różnymi pretekstami próbują wyłudzać często spore sumy pieniędzy. Taka sytuacja miała miejsce również dziś. Kieleccy policjanci odnotowali 8 zdarzeń, w których oszuści dzwonili do osób najczęściej podając się za wnuczka, znajomego lub kuzyna i prosili o pilną pożyczkę.

W jednym z takich przypadków, kobieta udając wnuczkę zadzwoniła do mieszkanki naszego miasta twierdząc, że była sprawczynią wypadku drogowego. Mówiła, że jest teraz w komisariacie Policji i pilnie potrzebuje 80 tys. zł. na naprawę samochodu oraz pokrycie kosztów leczenia.

Na szczęście seniorka pamiętając o zasadach bezpieczeństwa nie dała się oszukać i powiadomiła Policję.

PAMIĘTAJMY!!!

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:

- gdy ktoś do Ciebie zadzwoni prosząc o pożyczkę, miej świadomość, że ta osoba może być oszustem,

- nigdy nie podawaj swoich danych – wieku, adresu, sytuacji materialnej, numeru konta czy hasła,

- pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy obcym osobom,

- jeśli rzeczywiście chcesz pomóc najbliższym spotkaj się z nimi osobiście, będziesz miał pewność, że pieniądze nie trafią w niepowołane ręce,

- zanim wpuścisz do mieszkania osobę podającą się za pracownika administracji, gazowni, prowadzącą sprzedaż bądź też informującą o konieczności sprawdzenia odpływu wody, ścieków lub każdą inną obcą dla Siebie osobę, bądź ostrożny i poproś o stosowny dokument. Uczciwa osoba zrozumie takie postępowanie, a przestępcę zrazi to do dalszego działania,

- nie pozostawiaj nieznanej osoby samej w otwartych drzwiach. Często oszuści proszą o sprawdzenie czegoś we wnętrzu domu i korzystając z naszej nieuwagi dokonują kradzieży.

- uważajmy również podczas robienia zakupów czy też zawieraniu umów o pracę za pomocą portali internetowych - zachowajmy szczególną ostrożność przy przekazywaniu swoich danych osobowych w sieci i sprawdzajmy osoby, które oferują rzeczy do sprzedaży lub firmy oferujące pracę, np. czytając opinie na forach internetowych,

- w razie podejrzeń o złe zamiary takich osób, niezwłocznie powiadom P O L I C J Ę pod numerem 997, a my sprawdzimy każdy taki sygnał.

Pamiętaj, że mogą to być potencjalni Z Ł O D Z I E J E  lub oszuści.

Opr. MT

Źródło: KMP w Kielcach

Powrót na górę strony