Profilaktyka

Bezpieczeństwo nad wodą

Ciepłe dni i słoneczna pogoda to idealne warunki, by czas wolny spędzić nad wodą. W czasie wakacji włoszczowscy policjanci wspólnie ze strażakami patrolują rejony pobliskich zbiorników wodnych, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas letniego wypoczynku.

Okres wakacji oraz wysokie temperatury sprzyjają przebywaniu nad akwenami wodnymi. W ramach współpracy włoszczowscy policjanci wspólnie ze strażakami z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Włoszczowie patrolują rejony zbiorników wodnych oraz tereny przywodne, w celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku. Takie patrole organizowane są cyklicznie, a głównym celem podejmowanych działań przez policjantów i strażaków jest propagowanie właściwych zachowań nad wodą.

Pamiętajmy! Podczas pobytu nad wodą:

- Wybierajmy do kąpieli miejsca do tego przeznaczone, odpowiednio oznakowane, w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.

- Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych, bo może się to skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Skoki „na główkę” w takich miejscach są zabronione! Pamiętajmy, że dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

- Nie wchodźmy do wody po dłuższym pobycie na słońcu. Przed wejściem do wody stopniowo przyzwyczajajmy nasz organizm do zmiany temperatury - unikniemy wstrząsu termicznego.

- Nie pływajmy bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

- Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, nie zapominajmy o asekuracji!

- Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

- Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.

Opr. WR

Źródło: KPP we Włoszczowie

Powrót na górę strony