ZIMOWE PORADY DLA KIEROWCÓW

Okres zimowy to czas, kiedy na drogach jest ślisko, pada marznący deszcz i śnieg, a wcześniej zapadający zmrok i oblodzona nawierzchnia też nie jest sprzymierzeńcem. Kierowca poruszający się w takich warunkach powinien zachować szczególną ostrożność.

Cenne wskazówki dla kierowców:

1. Podczas jazdy pamiętajmy, że każdy manewr związany ze zmianą kierunku jazdy lub pasa ruchu wymaga szczególnej koncentracji oraz uwzględnienia stanu nawierzchni jezdni.

2. Zachowajmy większy odstęp od poprzedzającego pojazdu, co znacznie zwiększy szansę na bezpieczne zatrzymanie pojazdu.

3. Przed planowaną podróżą kierowca powinien zapoznać się z prognozą pogody i mieć na uwadze, że zmienna aura ma wyraźny wpływ na stan nawierzchni dróg.

4. Dla poprawy bezpieczeństwa kierowca powinien zadbać o zmianę opon z letnich na zimowe. Opona zimowa zapewnia lepszą przyczepność na śliskiej nawierzchni choć nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa.

5. Rozpoczynając jazdę należy oczyścić dokładnie szyby i klosze świateł pojazdu, usuwając śnieg i szron. Ten krótki zabieg gwarantuje kierowcy lepszą widoczność.  

6. Pamiętajmy o włączeniu świateł w pojeździe stosownie do pory dnia i przejrzystości powietrza.

8. Nie przeceniajmy własnych umiejętności, poruszając się autem mającym wszelakiego typu systemy bezpieczeństwa.

Apelujemy!

W okresie od świtu do zmierzchu w przypadku zmniejszonej przejrzystości powietrza, kierujący pojazdami zobowiązani są do korzystania ze świateł mijania. Natomiast w poszczególnych przypadkach dopuszczalne jest używanie świateł przeciwmgłowych.

Opr. MB

Źródło: KWP w Kielcach  

Powrót na górę strony