Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Nawet z narażeniem życia” – Medal imienia podkom. Policji Andrzeja Struja dla Włoszczowskiego policjanta

Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego Medalem imienia podkom. Policji Andrzeja Struja uhonorowany został funkcjonariusz jednostki Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie asp. Michał Gogolewski, który w listopadzie 2021 roku ryzykując własne życie i zdrowie wszedł do płonącego domu, by ratować życie ludzkie.

W czwartek 28 lipca br. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński oraz Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk wręczyli medale im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja  67 policjantom z całego kraju. W tym również funkcjonariuszowi włoszczowskiej komendy asp. Michałowi Gogolewskiemu, który w listopadzie ubiegłego roku, w czasie wolnym od służby, bez chwili wahania ryzykując własne życie i zdrowie ruszył na ratunek dzieciom. Mundurowy nie bacząc na ogień i  kłęby dymu, wszedł do płonącego budynku mieszkalnego aby uratować życie dwóch małych chłopców znajdujących się w środku. Funkcjonariusz wykazał się niezwykłą odwagą oraz dał przykład godny do naśladowania innym.

Medal im. podkomisarza Andrzeja Struja mogą otrzymać policjanci, którzy podjęli się poza służbą ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia albo w czasie służby podjęli się ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia. Funkcjonariusze otrzymują również nagrodę finansową. Medal jest nadawany na wniosek komendanta głównego Policji albo z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wyróżnienie może być przyznawane także pośmiertnie.

Podkomisarz Andrzej Struj zginął od ciosów nożem, po tym jak 10 lutego 2010 r. podczas urlopu interweniował wobec chuliganów, którzy niszczyli tramwaj. Policjant służył w formacji od 15 lat. Pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym Komendy Stołecznej Policji. Pośmiertnie został awansowany na stopień podkomisarza Policji, odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Zasługi za Dzielność oraz przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”.

 

Opr. WR

Źródło: MSWiA, KPP we Włoszczowie

  • Medal imienia podkom. Policji Andrzeja Struja dla Włoszczowskiego policjanta
  • Medal imienia podkom. Policji Andrzeja Struja dla Włoszczowskiego policjanta
    Medal imienia podkom. Policji Andrzeja Struja dla Włoszczowskiego policjanta
  • Medal imienia podkom. Policji Andrzeja Struja dla Włoszczowskiego policjanta
    Medal imienia podkom. Policji Andrzeja Struja dla Włoszczowskiego policjanta
Powrót na górę strony