Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i nietrzeźwy kierujący
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa powstała po to, aby każdy miał szansę sygnalizować służbom miejsca, które w odczuciu mieszkańców są niebezpieczne. Od początku 2024 roku mieszkańcy powiatu włoszczowskiego skorzystali z mapy 237 razy. Dzięki temu narzędziu ubiegłej soboty wpadł 54-latek, który przekroczył dopuszczalną prędkość będąc pod wpływem alkoholu.
Od początku 2024 roku mieszkańcy powiatu włoszczowskiego za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa dokonali 237 zgłoszeń. Z tego 56 dotyczyło przekraczania dopuszczalnej prędkości. To właśnie podczas realizacji zagrożenia dotyczącego przekraczania prędkości policjanci Wydziału Ruchu Drogowego na terenie gminy Radków zatrzymali 54-letniego mieszkańca województwa śląskiego, który kierując pojazdem marki Fiat przekroczył dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym. Podczas kontroli okazało się, iż mężczyzna ma w swoim organizmie ponad promil alkoholu.
Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a następnie uwzględnić okoliczności danego zagrożenia. Zgłoszenia te weryfikowane oraz rozpatrywane są przez policjantów, celem ich wyeliminowania. Sposób działania aplikacji jest prosty i łatwy w obsłudze. Wystarczy mieć do dyspozycji telefon bądź komputer z dostępem do Internetu. I co dalej? Nic prostszego:
Przypomnijmy „krok po kroku” zasady działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa:
- otwieramy stronę internetową Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa (możemy to zrobić poprzez kliknięcie na baner "Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa", dostępny na stronach internetowych komend powiatowych, miejskich i wojewódzkich Policji) oraz akceptujemy regulamin
- chcąc dodać zgłoszenie, wybieramy na mapie obszar, który nas interesuje
- następnie, za pomocą czerwonej ikony „dodaj zagrożenie”, dodajemy do mapy występujące niebezpieczeństwo - wybierając je z katalogu, należy wskazać konkretny punkt na mapie oraz datę zdarzenia
- w otwartym oknie opisujemy dane zagrożenie, wybieramy dni tygodnia i porę dnia, kiedy dana sytuacja ma miejsce, a następnie klikamy przycisk "ZGŁOŚ"
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępna jest pod poniższym linkiem:
https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html
Pamiętajmy, że zgłoszenie zaznaczone na Mapie nie zastąpi potrzeby pilnej interwencji. Gdy zachodzi taka potrzeba wówczas należy zadzwonić na numer 112. Apelujemy także o rozsądne i odpowiedzialne korzystanie z aplikacji, ponieważ każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.
Opr. MJ
Źródło: KPP we Włoszczowie