Profilaktyka

Pieszy widoczny na drodze

Okres zimowy, to czas kiedy warunki drogowe są bardzo niekorzystne. To właśnie w tym okresie piesi stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego.

Dlatego, aby zadbać o własne bezpieczeństwo tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego powinni stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa:

-upewnić się czy jest możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię,
-przekraczać jezdnie tylko w miejscach dozwolonych,
- nie wbiegać na jezdnię wprost pod jadący pojazd,
-przechodząc przez jezdnię nie zwalniać lub zatrzymywać się bez uzasadnionej potrzeby,
-nie wchodzić na jezdnię zza pojazdu lub innej przeszkody,                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             -używać elementów odblaskowych.

 

Warto pamiętać, że pieszy na drodze nie ma takiej ochrony, jaką ma kierujący czy pasażer samochodu. Nie chronią go pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne czy kurtyny. Dlatego tak ważna staje się jego widoczność na drodze.

Jak wynika z analiz, po zmroku, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Zakładając, że minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/godz. to około 30 metrów, a przy prędkości 90 km/godz. – 90 metrów, kierujący nie ma praktycznie czasu na reakcję.

Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów! Kierujący pojazdem zyskuje w ten sposób czas na wykonanie dowolnego manewru: może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Powrót na górę strony